Kombi ve Kalorifer Tesisat Temizliği ve Bakımı Nedir, ve Nasıl Yapılmalıdır?

Kombi ve Kalorifer Tesisat Temizliği ve Bakımı Nedir, ve Nasıl Yapılmalıdır?

Kombi ve Kalorifer Tesisat Temizliği ve Bakımı Nedir, Yapılan Hatalar  Nelerdir ve Nasıl Yapılmalıdır?
Yalova’da Kombi ve Kalorifer Temizliği ve Bakımı

Kombi ve kalorifer tesisat temizliği ve bakımı nedir, neden gereklidir.

Hareketli su aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Kombi kalorifer tesisatlarındaki su temas ettiği yüzeylerden (radyatörler, vanalar, kombi içindeki metal ve plastik parçalar, contalar) aşındırarak kopardığı parçacıkları (pas, çamur vs.) bünyesine kattıkça daha aşındırıcı olur. Dolayısıyla gün geçtikçe paslanma ve çamurlaşma artarak devam ederken, malzeme sorunları da farklı boyutlara ulaşır. su damlatmalar, kombide arızalar, pompa blokajları, kombi ve tesisatta sesli çalışma vs. ve suyun yapısında bulunan kireç tesisattaki suyun hızlı ısınıp soğumasından dolayı ayrışınca tesisattaki problemler daha da büyür.

Tesisatta tıkanıklıklar buna bağlı olarak sirkülasyonun zayıflamasıyla bazı radyatörlere ısı ulaşamazken bazı radyatörler az ısınır bazılarının yarısı sıcak yarısı soğuk olur. Kirecin radyatör yüzeyinde oluşturduğu tabaka izolasyon etkisi göstererek ısı transferini azaltır. Tüm bunlar hem konforu hem de ısınma maliyetlerini olumsuz etkiler.

Kombi ve kalorifer tesisat temizliği ve bakımında yapılan hatalar

Radyatörleri Tel Tek Sökerek Su ile Yıkamak ( Çözüm Değildir )
Bu işlemle sadece tesisattaki bulanık su atılır bir de yeni su basılırsa görüntü olarak tamamdır ama işlevsel olarak etkisizdir. Bu işlemle yüzeylerdeki kireç çözülmez pas ve çamur tortuları sökülemez. Sadece radyatörler su ile yıkanmış olur temizlenmiş olmaz.

Ayrıca tesisattaki suyun sürekli yenilenmesi de tesisat için faydalı değildir. Çünkü su, içinde belirli oranda kireç barındırır ve ısınıp soğumayla kireci bırakır. Dolayısıyla her su ilavesi kireç ilavesi anlamına gelir.Üstelik radyatörlerin yerinden sökülüp takılması hem zaman alır hem de çalışılan mahallin kirlenmesine neden olur. Sökülüp takılan radyatörler zamanla damlamalara ve su kaçaklarına neden olur. Yapılan işlemin işlevsiz olduğu da düşünülürse bu işlemi gereksiz maliyet ve zaman kaybı olarak değerlendirebiliriz.

Tesisata Kimyasal Dökerek Kombinin Sirkülasyon Pompası ile Kimyasalın Tesisatta Dolaştırıldıktan Sonra Suyun Boşaltılıp Yeni Su Basılması ( Çözüm Değildir )

Öncelikle doğru kimyasalın doğru şekilde kullanılması gerkelidir. Kullanılan kimyasal doğru kimyasal (Prattik P20 gibi) bile olsa sirkülasyon
pompası ile temizlik tam sonuç vermez. Çünkü sirkülasyon pompasının çalışma prensibi sirkülasyon ve basınç üzerine dayalıdır jetpompanın çalışma prensibi ise düşük basınçta hızlı sirkülasyon ilkesine dayalıdır. Sirkülasyon pompası basınçla tortu ve çamuru sökemeyecek aksine basınç altında çalıştığından dolayı tortu ve çamuru dahada sıkıştırarak sertleştirerek yüzeylere iyice yapıştıracaktır.

Bu iki uygulama halk arasında uygulanmakta olan ancak çözüm üretmemekle beraber sorun yaratabilecek uygulamalardır.

Peki Çözüm Nedir?

ÇÖZÜM:

Tesisatın Jetpompa Kullanımıyla Pratik Kimyasallarla Temizlendikten Sonra Yine Bir Pratik Kimyasalla Koruma Altına Alınıp Paslaşma ve Çamurlaşmanın Önlenmesi

Çünkü jetpompa kalorifer tesisatına uygun tasarlanmış bir pompadır. Jetpompanın en önemli özelliği uygulanan yüzeylerde basınç değil süpürme etkisi oluşturmasıdır.

Jetpompa ile basılan su basınçlı değil jet gibi hızlıdır ve akışta türbülanslıdır. Yüzeylerden çok hızlı geçerken kullanılan Prattik kimyasalında yardımıyla yüzeyi her süpürmesinde yüzeydeki kireç yada çamur katmanını incelterek jetpompanın tankında biriktirir. Daha sonra işlem bittikten sonra tesisattaki su boşaltılır ve yeni su basılır. Ancak yeni su da tesisata kireç bırakacak, paslanmaya neden olacak aşınmalar olacaktır. Bunları engellemenin yolu da yine bir pratk kimyasaldadır. Kullanılacak olan pratik kimyasalla kombi ve tesisat koruma altına alınmış olacaktır.

Efor Teknik Servis, kombi kalorifer ve ısıtma sistemleri alanında Yalova Merkez başta olmak üzere; Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal ilçelerimizde, siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

PAYLAŞMAK GÜZEL ŞEYDİR...

Bir cevap yazın

Benzer Konular

Kombi Bakımı Neden Ve Nasıl Yapılır

Kombi Bakımı Neden Ve Nasıl Yapılır?

Olası arızalarının önüne geçmek, doğalgaz faturalarınızı düşürerek sağlıklı ve sıcak bir kış geçirmek istiyorsanız yazının devamını okuyunuz…

PAYLAŞMAK GÜZEL ŞEYDİR...
Kombi Bakımında Neler Yapılmalı

Kombi Bakımında Neler Yapılmalı

Kombi Bakımı Cihazın Tozları Temizlenmeli. Yanma haznesinde biriken tozlar temizlenmeli. Tesisat Filitresi sökülüp temizlenmeli. Brulör sökülüp yıkanmalı. Meme gözeneklerindeki Tozlar temizlenmeli. Ateşleme Elektrotları Zımparalanmalı Prop gözleri Temizlenmeli. Fan Motorundaki Fanın Tozları fırça ile temizlenmeli. Genleşme tankındaki Hava oranı ölçülmeli. Gerekirse gaz basılmalı NTC termostatlar değerleri ölçülmeli.Düşük değerli hassaslığını yitirmiş N.T.C Termostat değişmeli. Gaz valfi üzerinden […]

PAYLAŞMAK GÜZEL ŞEYDİR...